| Product SKU | SFE01860-240V |
Recommended Uses: Frying
Download PDF Datasheet
1 in stock
| Brand | |
|---|---|
| Length (in) | 11" |
| Width (in) | 20" |
| Height (in) | 16" |
| Capacity | 8 L |
| Temperature Range | 105-370 F |
| Voltage | 240V |
| Wattage | 3200 W |
| Amps | 13.3 AMPS |
| Product Weight | 21 LBS |
Our refund and returns policy last 30 days. To be eligible for a return, Eurodib SFE01860-240 Stainless Steel Electric Countertop Fryer 20Lbs Cap. 8L Oil 240V – SFED 1860-220 must be unused and in the same condition that you received it. It must also be in the original packaging.
Canada Food Equipment Ltd.
If you have any questions about the Eurodib SFE01860-240 Stainless Steel Electric Countertop Fryer 20Lbs Cap. 8L Oil 240V – SFED 1860-220 or if you’d like to learn more about our restaurant equipment, we invite you to get in touch.